Do pregje

by Brooka Band

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
    Purchasable with gift card

      name your price

     

about

Брука банд е Скопски реге рага ска рап состав кој е создаден на 01.04. 2014 од страна на Вокалите Жарко и Дарко Масларковски-Чико и Буциман, гитеристот Александар Савовски -Кришо,бубњарот Лупчо Симоновски -YO! и басистот Зоран Велковски-Зуро кои се и креатори на музиката.Текстовите ги пишуваат Близнаците додека за аранжманот се грижи Зуро потпомогнат од Валентин Видовиќ -Вали Сакс-Саксофон тенор, кој е и лидер на дувачката секција во која учествуваат и Никола Ивановски- Џими на Труба, Бојан Стојчиќ -мали сакс на Алт саксофон и гостин член на туба и тромбон е Александар Ниниќ.Бендот го заокружуваат и Стефан Спасовски на клавијатури и Диџеј Димитри ЈЕ ЈА Митровски на грамофоните.
До преѓе е првиот сингл на брука бенд и ја разработува тематиката на скршена љубов на еден брачен пар и еден млад љубовен пар чија што љубов завршува трагично и понежните половини тргнуваат на пут кон дома(кон ГЕГЕ) во автобус 22.

credits

released May 22, 2015

license

all rights reserved

tags

about

BROOKA Skopje, Macedonia

contact / help

Contact BROOKA

Streaming and
Download help

Report this track or account

If you like Do pregje, you may also like: